Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları Test – 2

Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları Test 44

Tebrikler - Anlatım Biçimleri ve Düşünceyi Geliştirme Yolları Test 44 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Reşat Nuri Güntekin’in "Anadolu Notları" adlı eseri; Anadolu’yu her yönüyle tanıtan, anlatan ve eleştiren gezi yazısı türünde yazılmış önemli bir yapıttır. Yazarın Milli Eğitim Bakanlığı müfettişliği yıllarında Anadolu’ya yaptığı gezileri içeren ve kısa notlar halinde tutulmuş yazıların daha sonra kitap hâline getirilmesiyle oluşan bu kitap iki ciltten oluşmaktadır. Reşat Nuri Güntekin, Anadolu’nun sosyal ve kültürel hayatıyla ilgili çeşitli gözlemlerine yer verdiği bu kitapta, Anadolu’nun 1930’lu yıllarındaki gerçek durumuna ayna tutmaya çalışmıştır. Bu paragrafta aşağıdaki anlatım biçimlerinden hangisi kullanılmıştır?
A
Öyküleme
B
Betimleme
C
Tanık gösterme
D
Açıklama
E
Tartışma
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Saçlarımı tarıyor, ellerimin kirli, düğmelerimin kopuk olmasına aldırmadan başını göğsüme kapayarak ağlıyordu. Bir gün büsbütün ayağa da kalktı, sandığından yeni elbiseler çıkararak süslendi. Akşamüstü babamı karşılamak için aşağı indik. Babam, bende biraz vahşi tabiatlı, sert bir asker hatırası bırakmıştır. Fakat annemi ayakta görünce sevinçle konuştuğunu, yeni yürüyen bir çocuk gibi onu bileklerinden tutarak ağladığını hiç unutamam. Bu, bizim bir arada geçirdiğimiz son gün oldu. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerin hangilerinden yararlanılmıştır?
A
Açıklama – örnekleme
B
Tanımlama – soyutlama
C
Öyküleme – benzetme
D
Tartışma – somutlama
E
Betimleme – tanık gösterme
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Birdenbire ortadaki masaya bir yumruk indi; bardaklar, sürahiler şangır şangır öttü. Bunu yapan, biraz evvel benimle beraber gülen keskin kara gözlü genç kadındı. O, şimdi canavar gibi bir şey olmuştu. Yükseldikçe güzelleşen hırçın bir sesle haykırıyordu: "Müdire Hanım, bu nasıl müdirelik? Bu kadının, bir öğretmenin namusuna dil uzatmasına nasıl müsaade ediyorsunuz? Neredeyiz? Bir kelime daha söylemesine müsaade ederseniz onu değil sizi mahkemelerde süründürürüm. Kendini nerede sanıyor bu kadın?" Kara gözlü öğretmen, bu defa da ayağını yere vurarak öteki hocalara çattı: "Aferin size arkadaşlar, çok beğendim doğrusu. Okul içinde bir meslektaşınızın aşağılanmasını böyle sırıta sırıta izliyorsunuz ha?" Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Betimleme
B
Tanımlama
C
Tartışma
D
Öyküleme
E
Açıklama
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Turist, eğlenmek ve dinlenmek ister. Gideceği yerde rahat bir yatak, temiz bir yemek ve bunları kendisine sunacak güler yüzlü elemanlar arar. Bunlar da gösteriyor ki turizmde tesislerin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Yalnızca gezmek amacıyla gelen bir turist dahi gecesini güvenle geçirebileceği bir yer arar. Bu isteğini karşılayamayan turist tekrar o yere gider mi? Üstünde bunca uygarlıklar kurulmuş, sonsuz tarihî zenginliklere sahip olan ülkemizin turizmde gereken seviyeye ulaşamamasının sebebi tesis yetersizliği değil midir? Ailenizle bir geziye çıktığınızda, doğa güzelliği görmek uğruna pis yataklarda yatmayı, insanın istediğini bulamadığı bir yerde kalmayı ister misiniz? İddia ettiğiniz gibi turizmde yalnızca doğa güzelliği yetiyorsa neden ülkemiz Turizm Bakanlığını kurup yeni tesisler için milyonlarca para harcadı? Bakın Yunanistan'a sadece geçen yıl yüz yeni tesis açtı. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisinde verilenlerden yararlanılmıştır?
A
Betimleme - öyküleme
B
Açıklama - karşılaştırma
C
Tartışma - örnekleme
D
Öyküleme - örnekleme
E
Açıklama – betimleme
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Yalımızın arkasındaki korulukta bir taş havuz, bu havuzun kenarında kolları omuz başlarından kopmuş çıplak bir çocuk heykeli vardı. İlk geldiğim günlerde bu kırık heykel, güneş ve rutubetten kararmış rengiyle, bana sakat bir çöl çocuğu gibi görünmüştü. Havuzun yeşilimsi sularının kızıl yapraklarla örtülü olmasına göre mevsim galiba sonbahardı. Bu yaprakları seyrederken altlarında birkaç kırmızı balığın dolaştığını gördüm ve büyükannemin özene bezene hazırladığı ipekli entari ve yeni potinlerimle havuzun içinde yürüyüverdim. Etrafta bir çığlık koptu. Neye uğradığımı anlamaya meydan kalmadan teyzelerim beni kucaklarına alarak yukarı götürdüler, bir yandan öpüp bir yandan azarlayarak üstümü değiştirdiler. Bu çığlık ve telaştan korktuğum için artık havuza girmeye cesaret edemiyorum. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisinde verilenlerden yararlanılmıştır?
A
Öyküleme - tartışma
B
Açıklama - betimleme
C
Öyküleme - betimleme
D
Betimleme - tartışma
E
Öyküleme - açıklama
5 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
5 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git