Sözcükte Yapı (Yapım Ekleri) Test – 3

Sözcükte Yapı (Yapım Ekleri) Test 91

Tebrikler - Sözcükte Yapı (Yapım Ekleri) Test 91 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Damla, arkadaşının düğününe saçları yapılı geldi. Bu cümledeki altı çizili kelimenin aldığı ekleri aşağıdaki altı çizili kelimelerden hangisi almamıştır?
A
Bahçenin etrafı dikenli tellerle örülü.
B
Yol boyunca dizili çocuklar, Atatürk'e ağlıyor.
C
Ben, bu kurulu düzene baş kaldırdım.
D
Etrafınız sarılı, hemen teslim olun.
E
Beyaz örtülü masayı dışarı çıkarın.
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Aşağıdaki tırnak içinde verilen sözcüklerden hangisinde kullanılan "-de /-da / -te / -ta durum eki" yapım eki işlevi kazanmamıştır?
A
İnsan, gider bir kaşık "sevdada" boğulur
B
O, bu sınıfın "gözde" öğrencilerindendi.
C
Sabah ceviz "büyüklüğünde" dolu yağdı.
D
Eleştirilere "yerinde" bir cevap verdi.
E
Fransa, "sözde" Ermeni soykırımını tanıdı.
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Bir ay doğar(I) ilk akşamdan geceden(II),/ Şavkı vurur pencereden bacadan,/ Dağlar kışımış, yolcum(III) üşümüş,/ Uykusuz(IV) mu kaldın dünkü(V) geceden?/ Bu şiirde altı çizili sözcüklerden hangisi yapım eki almamıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Şu karşıki(I) dağda lambalar yanar,/ Lambanın şavkına da Fadime'm "sevgilim"(II) yazar(III),/ Ayletme beni, söyletme(IV) beni,/ Alçak yüksek tepede Fadime'm bekletme beni./ Şu karşıki dağda kuzular meler(V),/ Kuzu sesi değil de Fadime'm ömürler biter./ Bu şiirde altı çizili sözcüklerden hangisi yapım eki almamıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
I. Ben hakkımı helâl etsem ıslanan yastık benden hesap sormaz mı şef? II. Mendil satan çocuğun burnunu koluyla silmesi kadar acımasızdır bu hayat. III. Mesele şu ki ömür de gidiyor ömrünü verdiğin de. IV. Dilerim yaşadığım acılar kader diye yazılır senin ömrüne de. V. Dünyanın en ağır yüküdür gönlü sende olmayanı ısrarla yüreğinde taşımak. Numaralanmış cümlelerden hangisinde diğerlerinden daha fazla türemiş sözcük vardır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
I. Duyguların sel olup aktığı yerdir türküler. II. Her yere seni yazıp sana yazamamak ne acı. III. Gitmekle gitmiş olamazsın; aklın kalır, gönlün kalır, anıların kalır. IV. Sen bir kere gittin, ben her gün uğurluyorum seni. V. Velhasıl üzerimize yıkılacağını bildiğimiz duvarları çiçeklerle süsledik. Numaralanmış cümlelerden hangisinde altı çizili sözcük birden fazla yapım eki almıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Aramızda dağlar, yollar, yıllar var iken/ Beni sana sımsıkı sarılı(I) görenler(II) olmuş./ Sargın yaprakmışım(III) dallarına,/ Yangın(IV) toprakmışım yağmurlarına(V)./ Bu şiirde numaralanmış sözcüklerden hangisi basit yapılıdır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
7 numaralı soru için açıklama 
Soru 8
Başkalarına gülsem(I) de/ Senden(II) uzakta(III) kalsam da/ Sevmediğini(IV) bilsem de/ Ben gene sana vurgunum(V)./ Bu şiirde numaralanmış sözcüklerden hangileri yapım eki almamıştır?
A
I ve V
B
I ve II
C
III ve IV
D
II ve V
E
IV ve V
8 numaralı soru için açıklama 
Soru 9
(I) Bu kitapta yer alan bazı metinlerde anlattıklarımın o sıralar yazmakta olduğum "Paranın Cinleri" içinde yer alacağını düşünüyordum. (II) Oysa hiçbir hayat tek bir kitaba sığmaz, kitap bitmişti ve geride daha anlatmadığım pek çok şeyin kaldığını görüyordum. (III) Sanırım "Paranın Cinleri"ni takip eden ikinci bir kitap yazmak düşüncesi böyle doğdu. (IV) Bana göre çocukluğumdan hatırladıklarım arasında hâlâ anlatılması gereken önemli anlar, olaylar vardı. (V) Ne kadar yeni metin yazıp eklesem de bu ilk kitabın bitmeyeceğini biliyordum. Yukarıdaki numaralanmış cümleler için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
I. cümlede fiilden fiil yapım eki almış sözcük vardır.
B
II. cümlede birleşik sözcük vardır.
C
III. cümlede fiilden isim yapım eki almış sözcük vardır.
D
IV. cümlede isimden fiil yapım eki almış sözcük vardır.
E
V. cümlede gelecek zaman eki almış bir sözcük vardır.
9 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
9 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git