Sohbet (Söyleşi) Online Test

Merhaba arkadaşlar, 11. sınıf dil ve anlatım konu başlığı altında bir diğer yazı türü olan sohbet ya da diğer ismiyle söyleşi online testimizi sizlere faydalı olması bakımından paylaşıyoruz. Yine bir yazı türü olan sohbet konusu aslından hepimizin her gün defalarca yaptığı annemizle, arkadaşımızla, öğretmenimizle katıldığımız ikili ya da daha çoklu konuşmalardan başka bir şey değildir. Ama bu rutin şey ders konusu hele de lys, ygs ve kpss sınav konusu olarak karşımıza gelirse bir duruyoruz orada. Ama hiç durmadan yola devam arkadaşlar hiç bir konu gözünüzü korkutmasın. Güvender, fem ve fdd yayınları bu konular hakkında oldukça güzel sorular hazırlamış bunları çözerek çıkmış soru ve cevaplarını çözerek sınava hazırlanmaya yılmadan devam edin…

Sohbet (Söyleşi)

Tebrikler - Sohbet (Söyleşi) adli sinavini tamamladin.

Karnen asagidaki gibi: 

  • Soru sayisi: %%TOTAL%%
  • Yanlis sayisi: %%WRONG_ANSWERS%%
  • Dogru sayisi: %%SCORE%%
  • Dogru yüzdesi : %%PERCENTAGE%%
  • Yukaridaki istatistiklerinden yola çikarak seninle ilgili düsüncem su: %%RATING%%

Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
s1
A
Ramazan Sohbetleri
B
Edebiyat Söyleşileri
C
Beş Şehir
D
Dilimiz Üzerine Söyleşiler
E
Karalama Defteri
Soru 2
s2
A
V
B
IV
C
III
D
II
E
I
Soru 3

Eee! Ne yapalım? Fikir adamıyım, bilim adamıyım ben; derin derin düşüncelerimden çıkıp da süslenmeye, dış güzelliklerle uğraşmaya ayıracak vaktim mi var benim? Okuyup okuyup da içimi bezeyeyim, kafamı donatayım, yeter bana! Ama görenler beni beğenmeyeceklermiş, varsınlar beğenmesinler! Öyle görünüş düşkünü kimselerin diyeceklerinden bana ne? Bu parça aşağıdaki metin türlerinden hangisine örnektir?

A
Anı
B
Gezi yazısı
C
Mülakat
D
Makale
E
Söyleşi
Soru 4
Aşağıdaki eserlerden hangisi sohbet türünde değildir?  
A
Saray ve Ötesi
B
Tarih Musahabeleri
C
Pazar Konuşmaları
D
Ümit Dünyası
E
Eşref Saat
Soru 5
Aşağıdakilerden hangisi sohbet türüne ait bir özelliktir?  
A
Bu tür yazılar kaleme alan kişilerin herhangi bir alanda uzman olması gerekir.
B
Nüktedanlığa yer veren samimi bir üslupla oluşturulur.
C
Ortaya konan düşünceler kanıtlanmalıdır.
D
Sadece güncel olaylar üzerine oluşturulan metinlerdir.
E
Anlatıcı, konuyu tarafsız bir şekilde ortaya koymalıdır.
Soru 6
Aşağıdakilerden hangisi söyleşi türünün özelliklerinden biri değildir?
A
Herkesin ilgisini çekecek konular anlatılır.
B
Bir düşünce açıklanıp okuyucuya bilgi verilir.
C
Anlatıcı, kendi yorumuna yer verebilir.
D
Konu çok derine inilmeden ele alınır.
E
Sade, samimi bir anlatımı vardır.
Soru 7
s7
A
Duruluk
B
Açıklık
C
Tutarlılık
D
Yalınlık
E
Akıcılık
Soru 8
s8
A
ŞIKKI
B
ŞIKKI
C
ŞIKKI
D
ŞIKKI
E
ŞIKKI
Soru 9

Doğrusu mektupta sorulan her suale hemen cevap vermek kolay olmuyor. Bir kere bazıları çok çetin sualler soruyor, onların içinden çıkmaya benim bilgim kâfi gelmiyor. Bazı kimseler de serçe gibidir; akılları hep darıdadır. Gönül meselelerinin hâllini benden istiyorlar. Gönül meselesini de ne yazık ki bilgi ile hâlletmek her zaman mümkün değildir. Onun için dikkat ederseniz erbabı, bu gibi hâllerde daha çok kahve falına, el falına başvurur. Fala baktırmak veya bakmak ise çoktan beri yasak olduğundan onların gönül meselelerine dair suallerini de cevapsız bırakmak gerekiyor. Bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A
Tartışmacı bir anlatıma sahiptir.
B
Benzetmeye yer verilmiştir.
C
Herkesin anlayabileceği bir dil kullanılmıştır.
D
Anlatıcı, öznel değerlendirmelerden kaçınmıştır.
E
Samimi bir üslup benimsenmiştir.
Soru 10

Aşağıdakilerden hangisi sohbet türünde bir metinden alınmıştır?

A
Beş yaşındaydım. Bir gün evde çalgılar, davetliler, bir kalabalık peyda oluverdi. Meğer Zeynep’in nikâhı kıyılıyormuş. Dadımdan koparılıp ayrılamayacağımı bildikleri için benden haberi saklamışlar.
B
27.02.1956 - İzinliyim. Boşum. İlgisiz dolaşıyorum sokaklarda. Bu boşluk, bu kayıtsızlık ürküntü veriyor bana. Doğaya uygun, yapmacıksız bir yaşamı özlüyorum. Kurtuluşumuz şiirden falan gelmeyecek,yaşamamızdan gelecek gelecekse.
C
İster o ister öteki... Sonuçta, bizim ekonomi servisindeki arkadaşların hesabına göre en az 1 milyar TL maddi zarara uğradık. 10 milyon ağacımız kül oldu. Bunların 2 milyon 500 bin kadarı her biri ortalama 400 TL değerindeki kızılçam idi.
D
İki ya da daha fazla cismin birbirine çarpması çeşitli olayların doğmasına yol açar. Birbirine çarpan iki cismin meydana getireceği olayların üzerinde durulacak bir yanı olmadığını düşünenler olabilir aranızda.
E
Asık suratlı insanlardan hoşlanır mısınız desem tabii bana gülersiniz. Zaten ben de biraz gülmeniz için söze böyle başladım. Güler yüze ve gülmeye dair olan bu yazıyı asık suratla okumanızı istemem tabii.
Soru 11

Geçenlerde atlardan iyi anlayan bir dostumla görüşüyorduk. Atlara her şeyi öğretmenin kabil olduğunu söylüyordu. Yeter ki at istenen bir hareketi yaptığı zaman mükâfat alacağını kavrayabilsin. O hareketi yapmadığı takdirde cezaya çarptırılabileceğini de anlarsa atın yapmayacağı şey yoktur. Fakat ben öyle zannediyorum ki insanları iyi hareketler yapmaya teşvik etmekte mükâfatın yani takdirin tesiri cezanın tesirinden daha büyüktür. Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
A
Kelimeler genelde ilk anlamıyla kullanılmıştır.
B
Konuşma havası içerisinde bir anlatımı vardır.
C
Takdirin olumlu davranışların kazandırılmasındaki önemi anlatılmıştır.
D
Anlatımda nesnellik hâkimdir.
E
Açıklayıcı anlatım söz konusudur.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
11 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git