Paragrafta Yapı Test – 7

Paragrafta Yapı Test 40

Tebrikler - Paragrafta Yapı Test 40 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
(I) Yeni doğan bir panda ortalama bir fare boyutunda ve yaklaşık yüz yüz elli gramdır. (II) Gerçi birkaç hafta sonra gözleri açılır ancak bebek pandanın dünyası henüz karanlıktır. (III) Mesela doğduğunda gözleri açık değildir. (IV) Üstelik bu bebek panda oldukça savunmasızdır. (V) Bu süreçte küçük pandanın tek avantajı, yetişkin pandalardan daha iyi duyabiliyor olmasıdır. (VI) Gözleri iyice görmeye başladıktan sonra ise tüm bunlar değişir ve her şey olması gerektiği gibi olur. Bu parçanın anlam akışındaki bozukluğu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?
A
I. cümle ve II. cümle yer değiştirilmeli
B
II. cümle ve IV. cümle yer değiştirilmeli
C
I. cümle, VI. cümleden sonra getirilmeli
D
IV. cümle ve V. cümle yer değiştirilmeli
E
V. cümle ve VI. cümle yer değiştirmeli
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
I. Çevrecilere göre katliam, balıkçılara göre ekmek parası olarak görülen avlar küresel gerilimlere yol açtı. II. Bu elektriklenme devam ederken yönetmenliğini Louie Psihoyos’un yaptığı “Koy” adlı belgesel gösterime girdi. III. Japonya’da geleneksel olarak sürdürülen yunus avı tüm tepkilere karşın bu yıl da başladı. IV. Yunuslara yaşatılan trajediyi konu alan belgesel, Oscar Ödülü’ne layık görüldü. V. Böylece çevrecilerin eli, uluslararası platformda biraz daha güçlenmiş oldu. Numaralanmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense aşağıdakilerden hangisi sondan üçüncü cümle olur?
A
V
B
II
C
IV
D
I
E
III
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
(I) İnsansız hava aracı uzaktan yönlendirilebilen bir tür uçaktır. (II) İki türlüdür: Birincisi uzaktan kumanda edilerek uçarken ikincisi belli bir kurgu-kurulum merkezinde kendiliğinden hareket edebilir. (III) Bu tanım ve işlevlere sahip ilk uçak, A. M. Low tarafından 1916 yılında geliştirilmiş, ne yazık ki, daha sonraları 1918’den günümüze değin birçok savaşta kullanılmıştır. (IV) Son zamanlarda yangın söndürme ve arama-kurtarma amaçlı gibi faydalı işlerde de kullanılmakta olan bu tür uçakları cazip kılan birçok özelliği var. (V) Bu özellikler sayesinde risksiz, ekonomik ve pratik uçuşlar gerçekleştirilebilmektedir. Bu parçadaki numaralanmış yerlerden hangisine düşüncenin akışına göre "Bunlar arasında mürettebatsız, belli bir süre durmaksızın ve sabit bir yükseklikte uçmasını sayabiliriz." cümlesi getirilmelidir?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
I. Aslında söz konusu keşif, 1909’da Geiger-Marsden tarafından yapılan “altın levha” deneyi sayesinde olmuştur. II. Atom çekirdeği; atomun merkezinde bulunan, proton ve nötronlardan meydana gelen küçük ama yoğun bir alan olup 1911’de Ernest Rutherford tarafından keşfedilmiştir. III. 1932’de ise Nötron’un keşfinden sonra “atom çekirdeğinin proton ve nötronlardan oluştuğu modeli” Dmitri Ivanenko ve Werner Heisenberg tarafından çabucak geliştirilmiştir. IV. Tüm bu bulgulara göre atomun kütlesinin hemen hemen tamamı çekirdeğin içindeyken elektron bulutunun atom kütlesine etkisi pek azdır. V. Proton ve nötronlar ise çekirdeği oluşturmak üzere çekirdek kuvveti tarafından birbirine bağlanmıştır. Numaralanmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?
A
I – II – III – IV – V
B
V – IV – III – II – I
C
II – I – III – IV – V
D
IV – V – III – II – I
E
III – I – II – IV – V
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Sosyolog: (I) ---- Esnaf: — Ben bu mesleği ustamdan devraldım. Ustalarımız, bizim babalarımız gibiydi. Açıkçası eskiden ustalar öyle herkese meslek öğretmezdi. Önce o kişinin helal süt emmiş, emanete hıyanet etmeyecek birisi olması şarttı. Sonra o işe olan yatkınlığına bakılırdı. Sosyolog: (II) ---- Esnaf: — Bu gelenek de bize ta Osmanlı’dan kalmıştır. Ustamın dükkânına gelen bazı zenginler, “zimem defteri” dediğimiz bugünkü adıyla veresiye veya borç defterini satın alıp mahalledeki bütün fakir fukaranın borcunu öderlerdi. Bunu yaparken de adları hep gizli tutulurdu. Bugün de benim dükkânımda bu geleneğin sürmesi bana ustamdan kalan en büyük mirastır. Bu diyalogda boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
I. Sizi bu meslekten olmaya zorlayan şey neydi? II. Ustanızı neden bu kadar seviyorsunuz, ona bir vefa borcunuz mu var?
B
I. Neden bir başkası değil de siz bu işi yapıyorsunuz, bu mesleği kimden öğrendiniz? II. Mahallelinin size olan borçlarını neden siliyorsunuz, bunu yapmaya mecbur musunuz?
C
I. Bu işi yıllardır yapmanıza rağmen neden bu kadar az mal varlığınız var? II. Bazı insanlara bedava gıda desteği verdiğiniz doğru mu?
D
I. Ustanızla ilgili düşünceleriniz nelerdir, bir anınızı anlatır mısınız? II. Ustanızın esnaflık geleneğini sürdürürken nelere dikkat ediyorsunuz?
E
I. Bir usta olarak yeni nesle öğütleriniz nelerdir, gençler nasıl olmalı? II. Çıraklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz, bu işin sırrı ne?
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
---- Mesela, herhangi bir tartışmalı konuda yazarların düşünceleri soruluyor ve yanıtlar derlenerek bir dosya oluşturuluyor; daha sonra o dosya, hem basılı hem de elektronik ortamlarda değerlendiriliyor. Böylece, edebiyatın yönünü belirleyen önemli tartışmalara zemin hazırlanıyor. Son katıldığım edebiyat soruşturması Facebook üzerinden gerçekleştirilen, hayli kapsamlı, katılımcı sayısının yoğun olduğu bir soruşturmaydı. Yaratıcı yazarlık kursları masaya yatırıldı. Sanal paylaşım sitelerinin gerçekleştirdiği güzel bir etki ve katkıydı bu. Bu parçanın başına düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
A
Edebiyat ve sanat alanındaki gelişmeler sanat dünyasında bazı tartışmaları beraberinde getiriyor.
B
Sosyal medyada, çeşitli edebiyat tartışmaları yapılıyor; gündem oluşturulabiliyor.
C
Toplumun önünde yapılan tartışma ve değerlendirmelerin daha faydalı olduğunu düşünüyorum.
D
Modern çağ, sanatçının düşünme ve üretme etkinliğini belirli düzeylerde etkilemektedir.
E
İnternet üzerinden yapılan edebiyat etkinlikleri okurun edebiyatla daha kolay tanışmasını sağlıyor
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
I. Buradaki bulgulardan yola çıkarak bu hayvanların binlerce yıldır avlandığını söyleyebiliriz. II. Antropolojik buluntular hayvan soylarına birinci dereceden etki eden avcılığın Anadolu’da binlerce yıldır var olduğunu gösteriyor. III. Tüm bu söylediklerimizin dışında avcılığa, yaşam alanı daralmasını ve bunu izleyen beslenme ve barınma alanlarının da azalmasını eklemek mümkün. IV. Anadolu’da yaşayan büyük memelilerin soylarını tehdit eden en büyük etkenlerden biri avcılık. V. Örneğin, günümüzden 13 bin yıl önceye, Paleolitik Dönem’e ait Camuşlu kaya resimlerinde geyik, dağ keçisi gibi hayvan figürleri var. Yukarıdaki numaralandırılmış cümleler anlamlı bir bütün oluşturacak biçimde sıralandığında hangisi baştan dördüncü cümle olur?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
7 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
7 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git