Paragrafta Yapı Test – 6

Paragrafta Yapı Test 39

Tebrikler - Paragrafta Yapı Test 39 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Veli: (I) ---- Öğretmen: — Öğrencimiz, sınıf ortamında yaşıtlarına göre olgun davranışlar sergiliyor fakat ders dinlerken daha etkin, girişken ve cesur olmalı. Bir konuyu anlamak istiyorsa sadece beni dinleyip dinlediklerini not alması yeterli olmayabilir. Veli: (II) ---- Öğretmen: — Sınava hazırlık bir emek işidir. Bu emeğin içinde sabır da vardır çaba da. Emekçiler arasında öğrenci ve öğretmen dışında aileler de vardır. Bu yüzden sizden ricam hoşgörüyü elden bırakmamanız. Bu diyalogda boş bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
I. Çocuğumun kişiliğiyle ilgili ne düşünüyorsunuz, sınıfta arkadaşlarını rahatsız ediyor mu? II. Kızım evde ders çalışmıyor, elinden cep telefonunu almak için ne yapmalıyım?
B
I. Çocuğumun sınıfta gürültü yaptığı doğru mu, sınavda başarılı olacağına inanıyor musunuz? II. Dünkü yazılı sınavda kızım neden düşük not aldı, bunu düzeltmek için ne yapabiliriz?
C
I. Çocuğumun evde ders çalışması için ne yapmalıyız, hangi yöntemleri kullanmalıyız? II. Bir çocuğun istediği her şeyi yapıyorsam bana neden nankörlük eder?
D
I. Çocuğum öğretmenlerine karşı nasıl davranış biçimleri sergiliyor? II. Çocuğumun ders çalışma sürecini nasıl düzenlemeliyiz?
E
I. Kızımızın eğitim süreci içindeki performans ve tavrını nasıl buluyorsunuz, yapamadığı bir şeyler mi var? II. Çocuğum bugünlerde evde saygı sınırlarını zorluyor, sizce bu gerginlik normal mi?
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Modern Çağ’da teknolojinin çok başka bir ivmeyle gelişeceğinin ilk işaretleri bilişim alanında görüldü. ----. Söz konusu kritik buluşun ardından bütün dünyada teknolojinin varacağı nokta öngörülemez bir hâl alıp “Acaba bundan sonra ne olacak?” biçimindeki soruları da beraberinde getirdi. ---. “Temas” ı temel alıp insanı adeta hipnoz eden bu cihazlar, bu çağa damgasını vurdu. ----. Bahsettiğim şey üç boyutlu tabletler. Bu parçanın anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için, I. Teknoloji harikası saydığımız buluşları rafa kaldıracak birçok girişimden bir tanesi ise kapıya dayandı bile. II. Bilgisayarın icadı, bilişimin fitilini ateşleyen önemli bir gelişme olarak dikkat çekti. III. Meraklı bekleyişlerin yerini büyülü bir iletişim dünyasına bıraktığı an ise dokunmatik telefonların piyasaya çıkması oldu. numaralanmış cümleler, boş bırakılan yerlere hangi sırayla getirilmelidir?
A
I, II, III.
B
I, III, II.
C
III, I, II.
D
II, III, I.
E
II, I, III.
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
I. Okçuların yoğun ok yağmuruna hedef olan Azaplar, ağır zayiat vererek geri çekilmeye başladılar. II. Bayezid, Niğbolu Savaşı'nda kullanmış olduğu hilal taktiğini uygulamak için ordusunun en ön safında yer alan Azaplara saldırı emrini verdi. III. Bayezid, bu saldırı emriyle savaşı başlatmış oluyordu. IV. 20 Temmuz 1402'de Timur'un ordusu ile Bayezid'in ordusu, Çubuk Ovası'nda savaş düzeni aldı. V. Azapların saldırıya geçtiğini gören Timur, karşılık olarak merkezde bulunan Serbedâri piyadelerini kullanarak Azapların üzerine ok yağdırmaya başladı. Numaralanmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense aşağıdakilerden hangisi baştan dördüncü cümle olur?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
(I) 90’lı yılların başında beyaz perdede kendine yer bulmaya başlayan robot içerikli filmler, tüm dünyada geniş yankı bulmuştu. (II) Özellikle “Terminator” ve “Robocop” adlı filmler büyük ilgi görmüş, izleyiciyi kendine bağlamıştı. (III) Ancak çok yakın bir gelecekte, tıpkı filmlerdeki gibi, insanoğlu ile rekabete girip dünyayı yönetecek robotların olacağı konuşulmaya başlandı bile. (IV) Kim bilir bu robotlar insandan ayırt bile edilemeyecek. (V) Hatta içimize ajan olarak sızacak! Bu parçadaki numaralanmış yerlerden hangisine düşüncenin akışına göre "Söz konusu iki filmdeki kurgu, o zamanlar oldukça ütopik olarak algılanmıştı." cümlesi getirilmelidir?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
I. Denizlerde yaşarken zorluk çekmemelerinde tuzlu su ile uyumlu vücut yapıları da etkilidir. II. Vücutlarındaki en ilginç detay ise gagalarının olmasıdır. III. Kafadanbacaklılar sınıfının onkollular grubundan bir yumuşakça olan mürekkep balığı, denizlerde yaşar. IV. Bir diğer enteresan özelliği ise renkli bir sıvı püskürtmesidir. V. Bu sıvı, mürekkep balığının vücut şekline benzeyen bir biçim alarak hedef şaşırtır. Numaralanmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulmak istense sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?
A
III – II – IV – V – I
B
V – IV – III – II – I
C
II – I – III – IV – V
D
IV – V – III – II – I
E
III – I – II – IV – V
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Lisans yazılım açığı olarak bilinen “crack” yöntemlerine bilişim şirketleri uzun süre çözüm üretememişti. ---- Ne var ki profesyonelce bir hamle yapan şirketler bu bunalımı avantaja çeviren çareler buldu. ---- Bunlardan bir tanesi internet ortamına bu şirketlerinin kendi açığını sunması. ---- Daha sonra ise şirketler, çok yüksek ücretlerden bu virüsleri silebilen antivirüsleri satışa sunuyor. Bu parçanın anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için, I. Üstelik bu çareler, crack hastası insanların başına da bela olacak cinsten. II. Uyanık(!) internet kullanıcısı, “crack”i bilgisayarına indirdiği anda bilgisayarının kontrolünü ele geçiren bir virüsle karşı karşıya geliyor. III. Hatta bu durum, holding ötesi dev şirketlerde birer kriz olmuştu. numaralanmış cümleler, boş bırakılan yerlere hangi sırayla getirilmelidir?
A
I, II, III.
B
I, III, II.
C
III, I, II.
D
III, II, I.
E
II, I, III.
6 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
6 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git