Paragraf Yorumu Test – 6

Paragraf Yorumu Test 28

Tebrikler - Paragraf Yorumu Test 28 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Destanlar; eğitici, didaktik, epik, özsaygı ve heyecan verici temel kaynaklardandır. İş birliğini ve millî bütünlüğü perçinler. Bunun günümüze en yakın örneği, on dokuzuncu asırda Finlandiya’da yaşanmıştır. Senelerce kasabalarda doktorluk yapan Elias Lönnrot (1802-1884), halktan topladığı sözlü öykü, şiir ve müzik ürünlerini bir araya getirdi. Bunlar arasındaki bağı kurduğunda ise Kalevela Destanı ortaya çıkmıştı. Eser, Fin milleti içinde yoğun etkiye yol açmakla kalmayıp Fin milliyetçilik ve ulusal bağımsızlık eyleminin de mihenk taşı ve meşalesi oldu. Finlandiya’da resmî dil kabul edilen İsveççe bir süre sonra yerini Finceye bıraktı. Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
A
Finlandiya tarihinde halk hikâyelerinin önemli bir yeri olduğu
B
Fincenin Finlandiya’da resmî dil olarak hak ettiği değeri gördüğü
C
Kalevela Destanı’nın yazılma sürecinde nelerin yaşandığı
D
Bir doktorun yapabileceklerinin tıp ile sınırlı kalamayacağı
E
Destanların halkların millet olma sürecine olan etkisi
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Petrol ürünlerinden, sanayide yeniden istifade edilememekte. Buna rağmen dünyada yılda ortalama bir ülke nüfusunun tonlarla çarpımı kadar petrol ürünü imal edilmekte. Böyle bir tavır içinde olan vahşi insanoğlunun öz kardeşleri ise her yıl yine tonlarca petrol ürününün okyanus ve denizlere atılmasına çareler aramaktadır. Petrol ürünlerini ayrıştırabilen, gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar vardır. Ancak bu plan önemli riskler de barındırmaktadır. Ufuktaki en mantıklı plan ise petrol ürünleri yerine organik ve kolayca ayrışabilen maddelerden gereç, malzeme ve materyal üretimidir. Bu parçadan hareketle aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
A
Organik ve kolayca ayrışabilen maddelerden yapılacak üretim, henüz planlama sürecindedir.
B
Petrol ürünlerini sanayide tekrar kullanabilme adına kolayca ayrışabilen maddelerden yapılacak üretim planının ciddi riskleri vardır.
C
Petrol ürünlerine alternatif planların işe yarayacağı düşünülmemektedir.
D
Petrol ürünleri, tabiatta telafisi olmayan zararlara yol açmaktadır.
E
Petrol ürününün tabiatta bir değişim içinde olmaması önemli sağlık sorunlarına neden olacaktır.
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Guy de Maupassant, bir gün Eyfel Kulesi'ndeki bir kafede oturuyormuş. "Neden Eyfel Kulesi'nden bu denli nefret ettiğin hâlde buradasın?" diye soran birine "Paris'te Eyfel'in görünmediği tek yer burası da ondan." cevabını vermiş. Bu parçadan Guy de Maupassant ile ilgili olarak I. Kendisiyle çelişiyor gibi görünse de aslında çelişmemektedir. II. Kafede zaman geçirmeyi sevmektedir. III. Eyfel Kulesi'ni görmemek için onun içine girmiştir. yargılarından hangilerine ulaşılabilir?
A
Yalnız I
B
Yalnız II
C
Yalnız III
D
I ve II
E
I ve III
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Yirmi yaşlarında bir genç otobüsün camından bakarken birden bağırdı: — Baba, arabalar... Arabaları görüyor musun? Bizimle geliyorlar! Babası gülümsedi ve mutlulukla saçını okşadı. Genç, bir süre daha dışarıyı izledi ve sonra yine bağırdı: — Bulutlar baba, bulutlar harika… Baba gülümseyerek oğlunu izledi. — Baba ağaçlar, dedi aniden delikanlı. Onlar hep geride kalıyor! Arkada oturan yaşlı adam, bu bağrışmalardan rahatsız olmuş olacak ki babanın omzuna dokundu: — Beyefendi, oğlunuzu iyi bir doktora götürmelisiniz. Problemi var herhalde. Baba geriye dönerek: — O, zaten iyi bir doktordan geliyor! Oğlum, doğuştan kördü ve ameliyat sonrası gözleri açıldı, dedi. Aşağıdakilerden hangisi bu parçada verilmek istenen mesajla uyuşmamaktadır?
A
Gerçeği bilmeden bazen ne de çabuk kararlar veriyoruz değil mi?
B
Bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını sonradan anlarız.
C
Görme engelli insanlara karşı toplum yeterince anlayışlı değil maalesef.
D
En büyük zaafımız aslında ön yargılarımızdır.
E
Anlamlandıramadığımız durumların arka planında çok farklı hayat hikâyeleri olabilir.
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Yapılan bir araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin çok azının Osmanlı Türkçesini bildiği, Osmanlıca kelimelerin aileleri tarafından kullanımının çok düşük olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin büyük çoğunluğu Osmanlı Türkçesine karşı olumlu tutuma sahiptir. Osmanlı Türkçesinde yer alan kelimelerin öğrenciler üzerinde genel olarak olumlu çağrışımlar yaptığı, geçmişle bağlantı kurmanın aracı olduğu ve estetik olduğu kanaati hâkimdir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, Osmanlıca kelimelerin okullarda ve yazılı-görsel yayınlarda kullanılmasının iyi olacağını düşünmektedir. Bu parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılabilir?
A
Üniversite öğrencilerinin aileleri Osmanlıca kelimeleri fazla bilmediğinden bu ailelerin çocukları da yeterince bilmemektedir.
B
Üniversite öğrencileri Osmanlıcayı çok az bilmektedir.
C
Üniversite öğrencilerinin büyük bölümü, Osmanlı Türkçesine karşı olumlu bir tavır sergilemektedir.
D
Öğrenciler, geçmişle bağlantı kurmanın tek yolunun Osmanlıca kelimeleri bilmekten geçtiğine inanmaktadır.
E
Öğrencilerin büyük çoğunluğu yazılı - görsel basının Osmanlı alfabesiyle olması gerektiğini düşünmektedir.
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Hüseyin Cöntürk, etkin bir eleştiri için başlıca şartın sistemli bir eleştiri dili kurmak olduğunu söyler. Bunun için de hangi ölçütlerin temel alınması gerektiğini kuramsal açılardan sorgular. Cöntürk, eserlerinde görülen yeni eleştirinin etkisi ile Ataç’tan beri süregelen öznel eleştirinin en güçlü karşıtı olmuştur. Türkiye’de önce kuramını ortaya koyup sonra eleştirisini yapan Hüseyin Cöntürk’ün eserleri bu yönüyle, eleştiri alanında bir yeniliktir. Bu parçadan hareketle "Hüseyin Cöntürk" ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Dinamik bir eleştirinin olmazsa olmazının kendi içinde ilkeleri olan bir eleştiri dili olduğunu savunmaktadır.
B
Etkin bir eleştiri için hangi ilkelerin esas alınması gerekliliği üzerine kafa yormuştur.
C
Eserlerinde yeni öznel eleştirinin etkisi görülmektedir.
D
Önce kuramı ortaya koyup ardından da eleştirisini yapması, eleştiri için bir yenilik sayılmaktadır.
E
Ataç’tan kendi dönemine kadar gelen öznel eleştiriye karşı çıkmaktadır.
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Sipariş üzerine elbise diken yaşlı terzi, özenle diktiği elbiselerden birini dürüp büküp bir kenara koyduktan sonra ona "Şu ana kadar dikilmiş elbiseler içinde en iyisi olmak istiyorsan şu beş nasihatimi asla unutma." diyerek şu öğütleri vermiş: • Senin ham madden pamuktur, bunu sakın aklından çıkarma. • Sen, bir seri üretim ürünü değilsin. • Bazen yakıcı güneşe, bazen de dondurucu soğuğa maruz kalacaksın. Bunlar senin canını yakacak ama görevini hakkıyla yerine getirmek için bu sıkıntılara katlanmalısın. • Zararlı dış etkenlere dayanamadığın hatta bunlardan hasar aldığın zamanlar olacak ama üzülme, yeniden kendini toparlayacaksın. • Üzerinde olamayacağın bedenlerin hayalini kurma. Bu parçada yaşlı terzinin elbiseye verdiği öğütlere göre, elbisenin başarı için sahip olması gereken özellikler arasında aşağıdakilerin hangisi yoktur?
A
Özünü hatırlamak
B
Gerçekçi olmak
C
Dürüst olmak
D
Özgün olmak
E
Umutlu olmak
7 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
7 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git