Paragraf Yorumu Test – 11

Paragraf Yorumu Test 33

Tebrikler - Paragraf Yorumu Test 33 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Geçen yıl katıldığı turnuvayı da ilk üçte bitirerek madalyayla sonlandıran tecrübeli sporcu, bu yıl da altın madalya kazanmak istiyor. Yukarıda bahsi geçen sporcu ile ilgili aşağıdakilerden hangisi kesin olarak çıkarılabilecek bir yargıdır?
A
Olası bir altın madalya, onun için ilk olacaktır.
B
Daha önce altın madalya almamıştır.
C
İlk kez bir önceki yıl ilk üçe girmiştir.
D
En az iki gümüş madalyası vardır.
E
En az iki defa ilk üçe girmiştir.
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Gaziantep’in en eski mekânlarından biri olan Bakırcılar Çarşısı’nın on dokuzuncu yüzyılda yapıldığı kabul edilmektedir. Çarşı, ahşap kaplamalı dükkânları ve taş döşenmiş sokakları ile estetik görüntüler sunmaktadır. Keymıh adı verilen sert kalker taştan yapılmış dükkânlar, kemerli girişlerle sokağa açılmaktadır. İnsanı yüzyıllar öncesine götüren ve işlerini sevgiyle yapan sanatkâr ustaların elinden çıkan bakır ürünlerinin yanı sıra çarşıda başka el sanatı ürünleri de vardır. Bu parçadan Bakırcılar Çarşısı ile ilgili I. Gaziantep’in en eski yeri olduğu II. Dükkânların çevresinin taşla kaplandığı III. Birden çok el sanatıyla uğraşıldığı IV. Metnin yazarını etkilediği bilgilerinden hangilerine ulaşılamaz?
A
I ve II
B
II ve IV
C
I, II ve III
D
I, II ve IV
E
III ve IV
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Batı dillerinde yalnızca "kumaş" anlamına gelen “tekstil” terimi Türkçede çok daha geniş anlamlar kazanmış hayvansal, bitkisel veya kimyasal lifli malzemelerin elde edilmesinden giysi ve dekorasyon ürünü olarak kullanıma hazır hâle gelmesine kadarki sürecin tamamına verilen ad olmuştur. Aşağıdakilerden hangisi bu parçadan kesin olarak çıkarılabilecek bir yargıdır?
A
Batı’da tekstil, Türkiye’deki gibi değildir.
B
Tekstil ürünleri giyim sektöründen ibarettir.
C
Tekstil ürünleri tek bir ham maddeden üretilir.
D
Tekstil kelimesi aşamalı bir üretimi karşılamaktadır.
E
Tekstil kelimesi Türkçede kumaş anlamına gelmez.
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Ana vatanı Habeşistan olarak gösterilen Türk kahvesi, Anadolu’ya özgü pişirilme yöntemiyle tüm dünyada popülerdir. Ülkemizde ise birçok insan için neredeyse bir yaşam tarzı hâline gelmiştir. Öyle ki kimi kahve içmeden uyanamadığını, güne başlayamadığını kimi ise günün sonunda yorgunluğunu kahvesiz atamadığını dile getirmektedir. Bazısı kahveyi bol şekerli bazısı sade sever. Bu parçadan Türk kahvesi ile ilgili I. Nasıl pişirildiği II. Hangi amaçla tüketildiği III. Türkiye’ye nasıl getirildiği IV. İlk üretim yerinin Anadolu olduğu bilgilerinden hangilerine ulaşılamaz?
A
I ve II
B
II ve IV
C
I, II ve III
D
I, III ve IV
E
III ve IV
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Tabiatta doğal şekilde oluşan, yetişkin insan vücudunun ortalama %6’sını oluşturan mineraller; başta kalsiyum ve fosfor olmak üzere vücudumuzun büyük bir kısmını kaplayan iskeletin yapı taşıdır; vücut suyunun dengede tutulmasında etkilidir. Bu cümleden aşağıdakilerin hangisine kesin olarak ulaşılabilir?
A
Çocuklarda mineral oranı yetişkinlerden daha düşüktür.
B
Kalsiyum ve fosfor sadece kemik oluşumunda kullanılır.
C
Vücut suyunun dengelenebilmesi için mineraller yeterli olmaktadır.
D
Yapay yollarla elde edilen mineraller de vardır.
E
Kalsiyum ve fosfor, iskeletin oluşumunda önemli bir yere sahiptir.
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Şeker kamışı, mısır ve tahıllardan elde edilen, otomobillerde ve diğer motorlu araçlarda tek başına bir yakıt olarak ya da benzine karıştırılan bir katkı maddesi olarak kullanılan etanolün İngiltere, Amerika, Kanada gibi gelişmiş ülkelerde kullanımı teşvik ediliyor. Bu cümleden etanolle ilgili olarak aşağıdakilerin hangisine kesin olarak ulaşılabilir?
A
Daha çok, yakıt olarak tüketilen bir maddedir.
B
Gelişmemiş ülkelerde kullanılmamaktadır.
C
Tabiattaki doğal besinlerden elde edilmektedir.
D
Maliyeti düşük olduğu için teşvik edilmektedir.
E
Dünyadaki kullanımında sürekli artış görülmektedir.
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Genç yaşlarından itibaren görmüş geçirmiş bir insanın bilgeliğiyle hayata yaklaşan, iyimserliğin ışığını hayatının merkezine alan bir yazardır Haldun Taner. Anlattıklarının çoğunda toplumun çelişkili yönlerine dikkat çekmesine rağmen, bunları ince ironisi ve mizahıyla belirli bir mesafeden bakarak görmemizi; böylece o çelişkili toplumsal durum üzerinde sorgulamalarda bulunmamızı sağlar. Toplumsal çelişkiler, ironi içinde yumuşayarak okuyucuya yansımış olur böylece. Dili iyi kullanmak, özenli ve dikkatli bir yaklaşımla yazmak, onun için büyük önem taşır. Kolay anlaşılan ama üzerinde uzun uzun düşünülerek eleştirel fikirler geliştirilen metinler yazmak, onun başlıca ilkelerindendir. I. Geniş bir toplumsal tabanı ilgilendiren yazılar yazdığına II. Anlatımını yeterli görmediğine III. Olaylara olumlu bir şekilde yaklaştığına IV. Yazdıklarının düşünce üretmeye elverişli olduğuna V. Güldürü ögeleri içeren bir dil kullandığına Bu parçada sözü edilen yazarla ilgili olarak yukarıda verilenlerden hangilerine değinilmemiştir?
A
I. ve II.
B
I. ve III.
C
II. ve IV.
D
III. ve V.
E
V. ve V
7 numaralı soru için açıklama 
Soru 8
Kendine has dili ve oluşturduğu masalsı dünyasıyla Türk edebiyatında hatırı sayılır bir yere sahip olan İhsan Oktay Anar’ın son kitabı, okurlarının hayal dünyasında yeni yerler açmak üzere yayımlandı. Anar’ın kitaplarından vazgeçmeyen ama dilini de anlamakta güçlük çekenler için hemen belirtelim: Kitap, yazarın dili en anlaşılır romanı. Kitapta anlaşılır bir dil kullanılmasında kitapta geçen olayların günümüz Türkiye’sine yakın oluşunun önemli etkisi var. Daha önceki kitaplarının Osmanlı'nın eski dönemlerinde geçtiğine alışkın okur, bu kitapta otomobil, telefon gibi modern unsurlarla ve buna bağlı olarak da güncel bir dille karşılaşıyor. Yazar, eleştirmeyi o kadar seviyor ki kahramanların arkasından konuşuyormuş hissi vererek romanın inandırıcılık dozunu bir adım daha ileriye götürüyor. I. Okuru heyecanlandıran bir anlatım benimsediğine II. Sıradan olayları farklı göstermeyi başardığına III. Kendine özgü bir okur kitlesinin olduğuna Bu parçadan sözü edilen sanatçıyla ilgili olarak yukarıda verilenlerden hangilerine değinilmiştir?
A
Yalnız I
B
Yalnız II
C
Yalnız III
D
I. ve II.
E
II. ve III.
Soru 9
Büyükken ağaçların farkına varmak, bambaşka bir renk katıyor insanın yaşamına. Saflığı, doğallığı ve yaşama sevincini hatırlatıyor durmadan. Yüzlerine bakarak, onlarla konuşarak mutluluğa kapı aralayabiliyor insan. Yalnız çocukluğumda, köy yaşamında değil, büyük kentlerde de hep ağaçlarım oldu. Kimi bir meydandaki yabani kestaneye kaptırdım gönlümü, onu kendi ağacım saydım, kimi de oturduğum evlerin penceresinden görülen kiraz ağacını sahiplendim. Mevsim mevsim onlardaki değişimi izliyorum pencereden. Hepsi bana bir şeyler söylüyor. Kimi mutluluktan, kimi de artık kentlerde yok oluşlarının hüznünden açıyorlar sözü. Çocuklar artık kayını, meşeyi, ıhlamuru bile bilmiyorlar. Ağaçları ancak parklarda, piknik alanlarına gittiklerinde görebiliyorlar çünkü. Bu şekilde konuşan yazarla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
A
Ağaçların insan yaşamını güzelleştirdiğine inanmaktadır.
B
Ağaçlarla kendine özgü bir iletişim kurmaktadır.
C
Ağaçların her türlüsünün boy gösterdiği köy yaşamına özlem duymaktadır.
D
Şehirleşmenin ağaç kültürünü ve sevgisini olumsuz etkilediğini dile getirmektedir.
E
Yeni yetişen nesillerin, ağaçları yeterince tanımadığını düşünmektedir.
9 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
9 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git