Paragraf Yorumu Test – 10

Paragraf Yorumu Test 32

Tebrikler - Paragraf Yorumu Test 32 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Öğrenme ve öğretme etkinlikleri içerisinde yer alan okuma, yazma ve dinleme etkinlikleri anlama ile desteklendiğinde amacına ulaşır. Bireyin okuduğunu, dinlediğini ve yazdığını öğrenebilmesi için öncelikle zihinsel işlemlere tabi tuttuğu bu öğrenim ürünlerini anlaması gerekir. Okuduğunu ya da dinlediğini anlayamayan; bilgi, düşünce ve duygularını sözlü veya yazılı olarak doğru, açık ve anlaşılır bir şekilde ifade edemeyen bir öğrencinin okul hayatında başarılı olması da beklenemez . Bu parçada aşağıdakilerden hangisi üzerinde durulmaktadır?
A
Eğitimdeki sorunlar
B
Anlamamanın nedenleri
C
Okuduğunu anlamak
D
Başarılı olmak
E
Okul hayatı
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Arkaik varoluşta dikkat çeken şey, daimon inancıdır; hayalet benzeri korkunç varlıkların felç edici dehşetidir, esrarengiz güçler karşısındaki panik korkudur. Bu temel korku karşısında ne savaşçının yürekliliği, ne çalışkanlık ne de çalışma gayreti bir işe yarar. Burada tam da insanın kendini kanıtladığı en ciddi iki faaliyet, yani savaşçı mücadele ile iş zahmeti sonuçsuz kalmaktadır. Daimonlarla savaşamazsınız, çalışarak dirençlerini de kıramazsınız. Daimonların olağanüstü gücüne karşı koymanın veya onların düşmanlığını dönüştürmenin tek yolu oyundur. Oyuncunun maskesi ise bizzat sihirli bir güce dönüşmektedir. Bu paragrafta asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
A
Arkaik varoluşçuluğa göre hayatta kalmak, neslini sürdürmek esrarengiz güçlere yapılacak ibadetlerle mümkündür.
B
Daimon inancına göre var olmanın, doğaüstü güçlerle baş edebilmenin tek bir yöntemi vardır; o da oyundur.
C
İlkel insanlar, eskiden hayalet benzeri korkunç varlıklarla, bugünkü teknolojik olanakları olmadığından, mücadele edememişlerdir.
D
Tarih öncesinde bilginin, eğitimin olmadığı dönemlerde insanlar birtakım doğaüstü güçlerle mücadele içine girmişlerdir.
E
Doğaüstü güçlerin insan hayatında yer almasının en önemli nedeni ilkel insanın doğa karşısındaki çaresizliğidir.
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Hayatta en önemli şey nedir? Açlık çeken bir ülkede birine bu soruyu sorarsak cevap “Yemek.” olacaktır. Donmakta olan birine aynı soruyu sorarsak cevap “Sıcak.” olacaktır. Kendini yalnız ve çaresiz hisseden birine soracak olursak cevap mutlaka “Diğer insanlarla beraber olmak.” olacaktır. Peki, bütün bu ihtiyaçlar giderildikten sonra bütün insanların ihtiyacı olan bir şey var mıdır hâlâ? Filozoflar, buna "Evet." diye cevap verirler. Onlara göre insanlar sadece ekmekle yaşayamazlar. Tabii ki bütün insanlar yemek yemelidir. Ayrıca sevilmeye ve ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Ama bütün insanların ihtiyacı olan bir şey daha vardır: Kim olduğumuzu ve neden yaşadığımızı bilmek. Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
A
İnsanların kendi eksiklerine göre ihtiyaçları değişse de sevilme, ilgi görme, kim olduğunu bilme ve hayatın amacını öğrenme ihtiyacı tüm insanlarda ortaktır.
B
Kimi insanların sevgiye, kimilerinin yemeğe, kimilerinin sıcacık, bir yuvaya, kimilerinin dertlerine ortak olacak bir insana ihtiyacı varken kimilerinin de büyük soruların cevabını bilmeye ihtiyacı vardır.
C
Hayattaki en önemli şey; yemek, içmek, yalnızlığını giderecek birini bulmak ya da sıcak bir eve sahip olmak değildir; hayattaki en önemli şey sevilmek, ilgi görmek, kim olduğumuzu ve neden yaşadığımızı bilmektir.
D
İnsanlar, asıl ihtiyaçları olan sevilmek, ilgi görmek ve varoluş sebebini öğrenmek yerine; yeme, içme, barınma gibi günlük ihtiyaçlarını asli ihtiyaçları hâline getirmişlerdir.
E
İnsanoğlu, kim olduğunu ve bu hayatta neden yaşadığını öğrense silkinip üzerindeki tüm ağırlıklardan kurtulacak nihayetinde kendisiyle yüzleşecektir.
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Gözleri olanlara dünyada görülecek hiçbir şey olmadığını söylemek zordur. Evet, gerçek bu; inanın bana. Dünyayı tanımak için dinlemek yeter. Yolculuklarda görünenler bir aldatmacadır yalnızca. Gölgelerin peşinde başka gölgeler... Yollar ve ülkeler, önceden bilmediğimiz hiçbir şey öğretemez bize; gecenin dinginliğinde kendi içimizde dinleyebileceklerimizden başka hiçbir şey. Bu parçanın yazarının aşağıdakilerden hangisini söylemesi beklenemez?
A
İnsan, öyle karmaşık bir varlık ki ruhun derinliklerine indikçe başkalaşmaya başlar.
B
Yeni yerler görmek, keşfetmek insana çok şey katar.
C
Dış dünyaya yapılacak gezintiden ziyade iç dünyamıza yapılan yolculuk bize çok şey katar.
D
Ne kadar gezerseniz gezin iç dünyanıza yönelemiyorsanız kendinize bir şey katamazsınız.
E
Kendinizi çaresiz hissettiğiniz anlarda içinizdeki sese kulak verin, o size rehber olacaktır.
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
New York'ta, Brooklyn Köprüsü üzerinde dilenen kör bir dilenci, bir gün bir şairin dikkatini çeker. Dilencinin boynunda asılı bir tabela vardır. Şair, dilenciye günlük kazancının ne kadar olduğunu sorar. Dilenci de sekiz on dolar kadar olduğunu söyler. Bunun üzerine şair, dilencinin boynuna asılı tabelayı ters çevirerek bir şeyler yazar. "Şimdi buraya senin kazancını artıracak bir şeyler karaladım. Bir hafta sonra yanına geldiğimde bana sonucu söylersin." der ve oradan ayrılır. Şair, bir hafta sonra dilencinin yanına uğrayıp kendini tanıtınca dilenci, "Bayım size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir haftada kazancım ikiye katlandı. Çok merak ediyorum tabelaya neler yazdınız?" Bunun üzerine şair gülümser ve "Tabelada 'Doğuştan körüm, yardım edin.' yazıyordu. Bense 'Bahar gelecek ama ben yine göremeyeceğim.' diye yazdım" der. Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?
A
Şairler hayatı daha ciddiye alan işlere imza atmaktadır.
B
İyi eğitim almamış dilenciler daha az kazanç elde etmektedir.
C
Yazılı anlatım sözlü anlatımdan her zaman daha etkilidir.
D
Her şeyin daha etkili anlatılabileceği bir yol vardır.
E
Yardıma muhtaç insanlara yardım etmenin birçok yolu vardır.
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Bilhassa tahammül edemediğim bir şey, kadının erkek karşısında her zaman pasif kalmaya mecbur oluşu. Neden? Niçin daima biz kaçacağız ve siz kovalayacaksınız? Niçin daima biz teslim olacağız ve siz teslim alacaksınız? Niçin sizin yalvarışlarınızda bile bir hüküm verme, bizim reddedişlerimizde bile bir acizlik bulunacak? Çocukluğumdan beri buna daima isyan ettim, bunu asla kabul edemedim. Böyle düşünen biri aşağıdakilerden hangisini söylemiş olamaz?
A
Kadını "zayıf cins" olarak tanımlamak bir iftiradır ve erkeklerin kadınlara karşı yaptığı haksızlıktır.
B
Kadınlar, erkeklerle birlikte yürümedikçe hiçbir millet zafere ulaşamaz.
C
Kadınlar, bütün baskı ve zulüm zincirlerinden kurtulmadıkça özgürlükten bahsedilemez.
D
Batı'nın dayattığı modern hayat tarzı, kadına onun doğasına aykırı yeni sorumluluklar yüklemiş, onu erkeklerle aynı şartlarda yürümek zorunda bırakmıştır.
E
Cinsiyet eşitliği sadece bir hedef değildir. Cinsiyet eşitliği; yoksulluğu azaltmanın, sürdürülebilir bir kalkınma yaratmanın ve iyi yönetim oluşturmanın temelidir.
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Uzaklarda bir köyde; kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın kendisine arkadaş olması için dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar yırtıcı bir hayvan olsa da gelincik oldukça evcilleşir. Birkaç ay sonra kadının çocuğu doğar. Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır. Günler geçer ve kadın bir gün yarım saatliğine de olsa evden ayrılmak ve yavrusunu evde bırakmak zorunda kalır. Gelincikle bebek evde yalnız kalmışlardır. Kısa bir zaman sonra anne eve gelir. Kapıyı açtığında gelinciği ve onun kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışcasına gelinciğe saldırır ve oracıkta öldürür hayvanı. Ağlayarak bebeğin odasına koşar. Kapıyı açtığında beşikte mışıl mışıl uyuyan bebeği ve beşiğin hemen yanında parçalanmış bir yılanı görür. Bu hikâyede asıl verilmek istenen mesaj aşağıdakilerden hangisidir?
A
Hayvanlara yeterince değer verilmemektedir.
B
Bazı şeyler ilk göründüğü gibi olmayabilir.
C
Çocukları evde yalnız bırakmamak gerekir.
D
Yabani hayvanları evde beslemek tehlikelidir.
E
Bir anne bebeği için her şeyi yapabilir.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
7 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git