Öyküleyici Anlatım – İsim Online Test

Merhaba arkadaşlar, bir önceki online testimizde anlatım türlerini sınıflandırmıştık. Şimdi ilk anlatım türü içinde yer alan öyküleyici anlatım konusu ile ilgili online testimizi paylaşıyoruz. Konuya çalıştıktan sonra testi çözerek yanlışlarınızı görerek eksik olduğunuz yerleri tamamlayın. Zaten test çözmekte ki amaç bir konu ile ilgili olarak bildiklerimizi ölçmek ve değerlendirmektir. TYT ve AYT  sınavına kadar ne kadar bol soru çözersek sınava o kadar hazır ve motive girmiş oluruz arkadaşlar. Bu anlamda Türkçebaz güvender, final ve fdd soru bankaları oldukça iyiler ama yine de bunlar dışında da farklı kaynakların sorularını görmenizde farklı deneme sınavlarına girmenizde internet ortamında online testler çözmenizde de farklı sorular görmek açısından fayda olduğunu düşünüyorum.

Öyküleyici Anlatım - İsim

Tebrikler - Öyküleyici Anlatım - İsim adli sinavini tamamladin.

Karnen asagidaki gibi: 

  • Soru sayisi: %%TOTAL%%
  • Yanlis sayisi: %%WRONG_ANSWERS%%
  • Dogru sayisi: %%SCORE%%
  • Dogru yüzdesi : %%PERCENTAGE%%
  • Yukaridaki istatistiklerinden yola çikarak seninle ilgili düsüncem su: %%RATING%%

Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“-ler, -lar” çoğul eki, varlıkların sayıca birden çok olduğunu bildirmekle beraber cümleye farklı anlamlar da katar. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “-ler, -lar” eki cümleye abartma anlamı katmıştır?
A
Seni öyle görünce benim oldu dünyalar
B
Erimiş ruhlarımız bir derdin potasında
C
Kulaklarımda türküdür geride kalan
D
Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık
E
Bir kuş sesi gelir dudaklarından
Soru 2
Dünyanın dışına atılmış bir adımdın sen Ömrümüzse karşılıksız sorulardı hepsi bu Şu Samanyolu hani avuçlarımızdan dökülen Kum taneleri var ya onlardan birindeyim Bu dörtlükle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
“adımdın” sözcüğü türemiş isimdir.
B
“ömrümüzse” sözcüğü iyelik eki almış soyut bir isimdir.
C
“Samanyolu” birleşik yapılı özel isimdir.
D
“birindeyim” sözcüğü topluluk ismidir.
E
“avuçlarımızdan” sözcüğü; somut, çoğul, bir tür adıdır.
Soru 3
S3
A
ŞIKKI
B
ŞIKKI
C
ŞIKKI
D
ŞIKKI
E
ŞIKKI
Soru 4
Hasta eskisi gibiydi. Zayıflamış, yüzü hummanın ateşiyle kızarmıştı. Dudaklar çatlak ve gergindi; zaman zaman diliyle onları ıslatmaya çalışıyordu. Artık eski İhsan değildi; belki onun bir hatırası olmaya doğru gidiyordu.O kadar ki onu böyle görmek, mukadder olanı yolun yarısında karşılamaya benziyordu. Bu parçanın anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Öyküleme tekniğinden yararlanılmıştır.
B
Kahraman anlatıcının bakış açısına göre anlatılmış isim soylu sözcükler vardır.
C
Yüklem görevinde kullanılmış isim soylu sözcükler vardır.
D
Betimleyici ögelere yer verilmiştir.
E
Benzetmeye başvurulmuştur.
Soru 5
Bu sabah, tren düdüklerinin büsbütün başka korkularla kanattığı uykusundan, Mümtaz gene bu üzüntü ile uyandı. Saat dokuza yaklaşıyordu. Bir müddet yatağının kenarına oturup düşündü. Doktor, onda geleceğini söylemişti; ancak bugün bir yığın işi vardı. Bu yüzden onu bekleyemezdi. Bu parçanın anlatımı için aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Soyut isimlere yer verilmiştir.
B
Öyküleme tekniğiyle yazılmıştır.
C
Olay, kişi, zaman ögelerine yer verilmiştir.
D
Görme ve işitme duyularına ait ayrıntılara yer verilmiştir.
E
Topluluk isimleri kullanılmıştır.
Soru 6
S6
A
ŞIKKI
B
ŞIKKI
C
ŞIKKI
D
ŞIKKI
E
ŞIKKI
Soru 7
S7
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 8
Karadenizliler, denizin durgunluğunu anlatmak için,“Deniz o kadar durgun, o kadar durgun ki karıncalar su içerdi.” derlermiş. Bu cümlede aşağıdakilerden hangisinin örneği yoktur?
A
Birleşik isim
B
Tekil isim
C
Özel isim
D
Topluluk ismi
E
Çoğul isim
Soru 9
‟-cık” eki eklendiği sözcüğe genellikle küçültme anlamı katarken bazen somut bir varlık adı türetir. Aşağıdakilerden hangisinde bu açıklamaya örnek bir kullanım vardır?
A
Bir nefescik dinlenmeden yola çıkamam.
B
Karşıdaki tepecikte çocuklar oynuyordu.
C
Babacığım törene son anda katıldı.
D
Bahçedeki gelincik susuzluktan kurumuş.
E
Maymuncuk, çocukların ilgisinden rahatsızdı.
Soru 10
S10
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 11
Bir yolcu dağların doruklarında, kalın kar tabakasıyla kaplı az kullanılan bir patikada tek başına yürüyordu.Kar giderek daha derinleşiyor, yol giderek daha tehlikeli olmaya başlıyordu. Sonunda yolcu soğuğa dayanamayacak hâle geldi ve yere yığıldı. Bu parçanın anlatımında aşağıdakilerden hangisi ağır basmaktadır?
A
Öyküleme
B
Betimleme
C
Açıklama
D
Tartışma
E
Karşılaştırma
Soru 12
Aşağıdaki parçalardan hangisi gözlemci anlatıcının bakış açısıyla söylenmiştir?
A
Karşı tepelerden birinin kenarı kızarmıştı. Sonra ince bir parıltı göründü. Bir masal meyvesinin yarım dilimine benziyordu.
B
Gece saat on ikiyi on geçiyor. Taksimʼde saatin altında tramvayı bekliyorum. Öyle olmasa, bu kadar ince eleyip sık dokumaya lüzum görmez; vakit gece yarısını geçmiş, derdim.
C
İlerideki balıkçı lokantasında yine o berbat şarkı.Alıştım artık, rahatsız olmuyorum. Üstelik sevmeye de başladım. Ara ara burnuma iyot kokusuyla karışık zakkum kokusu geliyor.
D
O, yıpranmamış insanlıktı. İnceliklerini kendisinde bulurdu. Şimdi de cins bir horoz gibi lokantanın dibinde kendi kendine kibirleniyordu.
E
Eve geldiği zaman saat on bire yaklaşıyordu.Kapının önünde bu gecenin münasebetsizliğini düşüne düşüne anahtarını ararken kapı açıldı.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git