Noktalama İşaretleri Test – 7

Noktalama İşaretleri Test 122

Tebrikler - Noktalama İşaretleri Test 122 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Enver Paşa... Kimileri ,(I) onu vatanı uğruna canını hiçe sayan büyük komutan ve devlet adamı olarak kabul eder. Kimileri de aldığı kararların ,(II) Osmalının yıkımına ,(III) yüz binlerce şehit vermemize ve nihayetinde dinmeyen acılara neden olduğunu savunur. Bazı tarihçiler Enver Paşa'nın attığı her adımın ,(IV) yaptığı her hamlenin hatalı olduğu görüşünde. Günümüzdeki birçok tarihçi onun yeterince düşünmeden ,(V) kendine olması gerektiğinden daha fazla güvenerek hareket ettiğini söyler. Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden hangisi yanlış kullanılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Frida Kahlo şu muazzam cümleyi kurmuş: "Kimseyle hiçbir konuda yarış hâlinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel ya da kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için 'en' değilim; 'daha' değilim. Bu devasa iddiasızlığın verdiği özgürlüğün hastasıyım." Bu parçada hangi noktalama işareti yerinde kullanılmamıştır?
A
İki nokta
B
Virgül
C
Tırnak işareti
D
Tek tırnak işareti
E
Noktalı virgül
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Kitap okumayan ( ) kadına değer vermeyen ve az gelişmiş toplumlarda kadın olarak yaşamak oldukça zordur ( ) sözü edilen bu toplumlarda kadınlar bencil ( ) aç gözlü ve iradesi zayıf erkeklerle baş etmek zorundadırlar ( ) Bu parçada ayraçla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(,) (,) (,) (.)
B
(;) (,) (,) (.)
C
(,) (;) (;) (!)
D
(,) (;) (,) (.)
E
(,) (;) (,) (...)
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Sözünü bil ( ) pişir ( ) ağzında der ( ) devşir. Bu cümlede parantezle ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(;) (,) (;)
B
(,) (;) (,)
C
(,) (,) (,)
D
(;) (,) (,)
E
(,) (,) (;)
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Aşağıdaki atasözlerinden hangisinde virgülün kullanımı gereksizdir?
A
Yoksul âlâ ata binse, selâm almaz
B
Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.
C
Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin.
D
Ucuzdur, vardır illeti; pahalıdır, vardır hikmeti.
E
Uşağı işe koş, sen de ardına düş.
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Var evi ( ) kerem evi ( ) yok evi ( ) verem evi. Bu cümlede parantezle ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(;) (,) (,)
B
(,) (,) (;)
C
(,) (,) (,)
D
(;) (,) (;)
E
(,) (;) (,)
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Duygular ,(I) duygular, duygular... Bırak kentleri; bırak yapıların görkemini ,(II) yoksulluğunu... Bırak yolları, istasyonları ,(III) insanları, yabancıları ,(IV) sevdiklerini ,(V) çocukluğunu, ölen uzaklardaki insanlarını... Bırak, bırak, bırak içinde seni kemiren seni bırak. Bak nerelere varıyor gökyüzü? Hangi zamanlara, hangi sonsuzluğa? Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden (,) hangisi diğerlerinden farklı bir görevde kullanılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
7 numaralı soru için açıklama 
Soru 8
Can Yücel’e sormuşlar ( ) “Neden hep baba sevgisiyle ilgili şiir yazıyorsunuz ( )” Can Yücel cevaplamış ( ) "Anne sevgisini anlatacak kadar şair olamadım." Bu cümlede parantezle ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(;) (?) (;)
B
(,) (?) (,)
C
(:) (!) (:)
D
(:) (?) (:)
E
(:) (.) (:)
8 numaralı soru için açıklama 
Soru 9
Senin yüreğin güzel olursa ,(I) sözün de güzel olur ,(II) yolun da güzel olur ,(III) sonun da güzel olur. Kötüler mi? Boş ver ,(IV) onları sen; herkes hak ettiğini ,(V) yaşaması gerekeni elbette bir gün yaşar. Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden hangileri yanlış kullanılmıştır?
A
I - IV
B
II-III
C
III-IV
D
IV-V
E
I-V
9 numaralı soru için açıklama 
Soru 10
Ev sahibimizin büyük bir merakı vardı ( ) Güvercin ( ) Bu güzel ( ) zarif, daima âşık, mini mini mahluklar ( ) Bu cümlede ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(.) (.) (;) (...)
B
(.) (...) (,) (...)
C
(:) (.) (;) (...)
D
(;) (.) (,) (...)
E
(:) (.) (,) (...)
10 numaralı soru için açıklama 
Soru 11
I. Çok hızlı (!) çalıştığından on dakikalık işi iki saatte yaptı. II. Geçen sene ... şirketinde çalışırken çok ciddi bir kaza geçirdim. III. Hiç beklemediğiniz bir anda gelen müjdeli bir haber... IV. Namık Kemal [Vatan Şairi (1840 - 1888)] fikirleriyle Türk milletine yepyeni ufuklar açmıştır. V. Türkçe öğretmenimiz "En çok okunan romanın "Çalıkuşu" olduğunu biliyor musunuz?" dedi. Numaralanmış cümlelerin hangisinde noktalama yanlışı yapılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
11 numaralı soru için açıklama 
Soru 12
Kısa çizgi, I. "Bilgisizlik" sözcüğü şu şekilde eklerine ayrılır: bil-gi-siz-lik. II. Mersin-Siirt arası kaç saat sürüyor, biliyor musun? III. Onu görmeyeli en az yirmi - yirmi beş yıl olmuştur bence. IV. Erzurum'da hava şu anda o kadar soğuk ki -20 °C. V. 21-09-2001 tarihinde Salbaş Lisesinde öğretmenliğe başladım. örneklerinin hangilerinde yanlış kullanılmıştır?
A
I-IV
B
II-III
C
III-V
D
IV-V
E
I-V
12 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
12 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git