Noktalama İşaretleri Test – 6

Noktalama İşaretleri Test 121

Tebrikler - Noktalama İşaretleri Test 121 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Köy evi gibiydi evimiz. Evin geniş bahçesinin hemen önünde bir köpek kulübesi (I) biraz ilerisinde küçük bir tavuk kümesi (II) tam ortasında annemin gün boyu vakit geçirdiği hobi bahçesi (II) etrafını çevreleyen türlü türlü yetişmiş meyve ağaçları (IV) İki katlı evimizin üst katında amcam oturuyor (V) alt katında da biz oturuyorduk. Bu parçadaki numaralandırılmış yerlerden hangisine farklı bir noktalama işareti konmalıdır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
İki işi birlikte yürüttüğümden aileme yeterince zaman ayıramadım bir türlü ( ) ailemle birlikte geçirdiğim zamanlarda da aklım hep işte oldu. Aradan bunca zaman geçtikten sonra kendime şu soruyu soruyorum ( ) Bu kadar çalıştım ( ) didindim. Peki ne kazandım ( ) Bu parçada ayraçlarla ( ) belirtilen yerlere, aşağıdakilerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?
A
(,) (:) (,) (?)
B
(;) (:) (;) (?)
C
(,) (;) (,) (!)
D
(,) (.) (,) (?)
E
(,) (:) (,) (.)
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
(I) Bizi evine davet eden velimizin evine hafta sonu gittik; biraz çekingen, ürkek adımlarla içeri girdik. (II) İçeri girdiğimizde şu üç ilginç detay dikkatimizi çekmişti: duvarda asılı bir kilim, süs amaçlı vitrinin üzerine konulan içi doldurulmuş bir kuş, karşı duvarın neredeyse yarısını kaplayan kitaplık. (III) Acaba nereye otursak diye bir an duraksadık? (IV) Murat, öğrencim olmayan, bize oturmamız için yer gösterdi. (V) Yerimize oturduktan sonra bize dönerek içecek ne alırdınız? dedi. Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangilerinde noktalama yanlışlığı yapılmıştır?
A
I ve II
B
II ve III
C
III ve IV
D
II ve V
E
III ve V
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
İnsanoğlunda ne vardır ki kökü özcülükte olmasın? Anamızla babamızı ,(I) kardeşlerimizle ,(II) çocuklarımızı düşünürken ,(III) severken de kendimizi düşünmüş, kendimizi sevmiş olmuyor muyuz? Hepimiz iki büyük korkunun ,(IV) ölüm korkusu ile yalnızlık korkusunun ,(V) zincirlerine vurulmuş değil miyiz? Bu parçada numaralanmış virgüllerden ( , ) hangisi yanlış kullanılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Aşağıdaki cümlelerin hangisinin sonuna soru işareti (?) konmalıdır?
A
Geziye katılacaklar mı diye sordum
B
Sana beni duydun mu, diyorum
C
Ben eve giremezsin, demiş miyim ona
D
Buralarda âdet hâlâ böyle mi, bilmiyorum
E
Geçerken buraya niçin uğramadığını söylemedi
Soru 6
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde virgül farklı bir görevde kullanılmıştır?
A
Yaşadığınız her an hayattan eksilmiş, harcanmış bir andır.
B
Hayat kendiliğinden ne iyi ne fenadır, ona iyiliği ve fenalığı katan sizsiniz.
C
Hayat ileriye bakılarak yaşanır, geriye bakılarak anlaşılır.
D
Hayat bir define avı değildir, hayatın kendisi bir hazinedir.
E
Çok fazla şey bilir, çok az şey hissederiz.
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Türk edebiyatında sözlü gelenek içinde ortaya çıkıp gelişen geleneksel Türk tiyatrosu "karagöz, orta oyunu, meddah ..." yüzyıllarca varlığını sürdürmüştür. Modern tiyatro, Türk edebiyatında Tanzimat Dönemi'nde Batı'dan gelmiştir. Bu dönemde Şinasi, ilk yerli oyunu kaleme almış; Ahmet Vefik Paşa, Fransız sanatçı Moliere'den uyarlamalar yapmıştır. Bu parçada hangi noktalama işareti yerinde kullanılmamıştır?
A
Tırnak işareti (“ ”)
B
Virgül (,)
C
Nokta (.)
D
Kesme işareti (’)
E
Noktalı virgül (;)
7 numaralı soru için açıklama 
Soru 8
Tabiat bize şöyle diyor ( ) ( ) Bu dünyaya nasıl geldiyseniz öylece çıkıp gidin. Ölümden hayata geçerken duymadığımız kaygıyı ve korkuyu, hayattan ölüme geçerken de duymayın. Ölümünüz varlık düzeninin ( ) dünya hayatının şartlarından biridir. İnsanlar birbirini yaşatarak yaşarlar ve hayat meşalesini koşucular gibi birbirlerine devrederler. ( ) Bu parçada parantezle ( ) belirtilen yerlere, aşağıdaki noktalama işaretlerinden hangisi sırasıyla getirilmelidir?
A
(;) (") (,) (")
B
(,) (") (,) (")
C
(:) (") (;) (")
D
(:) (") (,) (")
E
(:) (-) (,) (-)
8 numaralı soru için açıklama 
Soru 9
Aşağıdakilerden hangisinde virgülün (,) açıklamasına uygun bir örnek verilmemiştir?
A
Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur. (İki katlı, teraslı, sarı boyalı bir evi vardı.)
B
Metin içinde art arda gelen zarf-fiil eki almış kelimelerden sonra konur. (Görüşme sonunda yeniden toplanma kararı alıp, hepsiyle tek tek vedalaşarak oradan ayrıldık.)
C
Anlam karışıklığını önlemek için kullanılır. (Yaşlı, müdürün odasını sordu.)
D
Tırnak içinde olmayan alıntı cümlelerinden sonra konur. (Salih, "Sen, sadece bana zarar vermedin; arkadaşlarıma, aileme tüm sevdiklerime zarar verdin." dedi.
E
Anlama güç kazandırmak için tekrarlanan kelimeler arasına konur. (Bu toprak, bu toprak, bu şehitler yatağı...)
9 numaralı soru için açıklama 
Soru 10
Bilgisayarın ,(I) internetin hayatımıza girmediği 90'lı yıllarda çocuktum ben. Parklar ,(II) mahalle araları cıvıl cıvıl çocuk kaynardı. O yıllarda insan ilişkileri daha sıcak ,(III) daha samimiyi. Oysa günümüzde öyle mi? İnsanlar ,(IV) günümüzde medyanın da etkisiyle birbirlerine neredeyse tümden güvenlerini kaybetmişler; kapı komşusuna ,(V) akrabasına dahi şüpheyle bakar olmuşlardır. Bu parçadaki numaralanmış virgüllerden (,) hangisi, diğerlerinden farklı bir görevde kullanılmıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
10 numaralı soru için açıklama 
Soru 11
Sayısal derslerden matematik, fizik, kimya; sözel derslerden Türkçe, tarih, coğraya ilgisini çekiyordu. Aşağıdakilerin hangisinde noktalı virgül (;) bu cümledeki işleviyle kullanılmıştır?
A
Doluya koydum, almaz; boşa koydum, dolmaz.
B
Sınava bugün girecek öğrencileri A, B, C sınıflarına; yarın girecekleri de D, E, F sınıflarına alalım.
C
Elinizdeki bu soru bankası; özgün, kaliteli, yeni nesil sorulardan oluşuyor.
D
Çağatay; Yusuf, Aziz ve Ali ile yaşıt sayılır.
E
İş işten geçti; artık gelsen de olur, gelmesen de.
11 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
11 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git