Fiiller (Eylemler) Test – 1

Fiiller (Eylemler) Test 69

Tebrikler - Fiiller (Eylemler) Test 69 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Bilgi: Kip ve şahıs ekini almış fiilere çekimli fiil denir. Örnek: okumuşsun > oku-: fiil kökü, -muş: kip eki, -sun: şahıs eki Geride kalan ne varsa/ Boğazın sularına serdim./ Geldim, korkma aç kapıyı,/ Sende kalmaya değil;/ beni almaya geldim./ Yukarıdaki parçada kaç çekimli fiil vardır?
A
2
B
3
C
4
D
5
E
6
1 numaralı soru için açıklama 
Soru 2
Bilgi: Dilek - şart kipi "-se / -sa" eki ile oluşturulur. Örnek: ☞ Sınavı kazanırsam hayatım kurtulacak ☞ Şu an ağabeyim çıkıp bir gelse... İkimiz iki sap buğday olsak/ Sen benim olsan ben senin olsam/ Bir gece vakti aklına gelsem/ Uykunu tutsam bırakmasam/ Seni kucaklasam kucaklasam/ Yukarıdaki dizelerde "dilek - şart kipiyle" çekimlenmiş kaç fiil vardır?
A
6
B
7
C
8
D
9
E
10
2 numaralı soru için açıklama 
Soru 3
Şifa istemem balından/ Bırak beni bu halımdan/ Razıyım açan gülünden/ Yeter dikenin batmasın/ Yukarıdaki dörtlükte aşağıdakilerden hangisi yoktur?
A
Geniş zamanın olumsuzu ile çekimlenmiş birden fazla fiil
B
Emir kipiyle çekimlenmiş birden fazla fiil
C
Ek fiil
D
Fiilimsi
E
Şahıs eki
3 numaralı soru için açıklama 
Soru 4
Yatma yeşil çimene,/ Uyur uyanamazsın,/ Verme beni ellere,/ Görür dayanamazsın./ Yukarıdaki dörtlükte kaç çekimli fiil vardır?
A
4
B
5
C
6
D
7
E
8
4 numaralı soru için açıklama 
Soru 5
Bazen rüzgârın saçımı dağıtmasına,/ Yağmurun yüzümü ıslatmasına,/ Birilerinin kalbimi kırmasına izin veririm./ Sonra/ Saçımı toplarım,/ Şemsiyemi açarım,/ Kalbimi kapatırım./ Hepsi bu./ Yukarıdaki parçada kaç çekimli fiil vardır?
A
4
B
5
C
6
D
7
E
8
5 numaralı soru için açıklama 
Soru 6
Eskiden iyilik yaparlardı, söylemezlerdi; sonra hem yapmaya hem söylemeye başladılar, şimdi ise sadece söylüyorlar. Yukarıdaki cümlede kaç çekimli fiil vardır?
A
1
B
2
C
3
D
4
E
5
6 numaralı soru için açıklama 
Soru 7
Olur da bir gün, Usul usul, Sessiz bir şekilde senden gidersem İhanet sayma bunu, kader de gitsin. Yukarıdaki cümlede kaç çekimli fiil vardır?
A
3
B
4
C
5
D
6
E
7
7 numaralı soru için açıklama 
Soru 8
I Apansız uyanırsan gecenin bir yerinde II Gözlerin uzun uzun karanlığa dalarsa III Bir sıcaklık duyarsan üşüyen ellerinde IV Saatler gecikmiş zamanları çalarsa V Bil ki seni düşünüyorum. Yukarıdaki numaralanmış dizelerden hangisinde dilek - şart kipiyle çekimlenmiş bir fiil yoktur?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
8 numaralı soru için açıklama 
Soru 9
Bir sabah gün doğarken(I) aç perdelerini, bak(II). Sevinçle balkonuna konuyorsa martılar Kendini tadılmamış(III) derin bir hazza bırak(IV). Dökülsün(V) dudağından en umutlu şarkılar. Bu şiirde numaralandırılmış sözcüklerden hangileri çekimli fiil değildir?
A
I ve II
B
I ve III
C
II ve III
D
IV ve V
E
I ve V
9 numaralı soru için açıklama 
Soru 10
"Bak-" eyleminin yükleminin yeterlilik bildiren birleşik şeklinin şimdiki zaman hikâyesinin 3. çoğul şahıs çekimi aşağıdakilerden hangisidir?
A
bakıyordular
B
bakıyormuşlar
C
bakabiliyormuşlar
D
bakabiliyordular
E
bakıyormuş
10 numaralı soru için açıklama 
Soru 11
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde “etmek” sözcüğü yardımcı eylem olarak kullanılmamıştır?
A
Yazın ortasında ansızın bastıran yağmur insanları mahvetti.
B
Yanına pek uğramadığı için ona sürekli sitem ederdi.
C
Dedesinden kalan eski bağ evi yaklaşık yüz bin ediyormuş.
D
Akşamları ortaya çıkan sivrisinekler tüm mahalleliyi rahatsız ediyordu.
E
Başbakan, ilişkilerin normalleşmesi için komşu ülkeye telefon etti.
11 numaralı soru için açıklama 
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
11 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git