Düz Yazı Türleri ile İlgili 11 Soruluk Online Mini Deneme Testi

Merhaba arkadaşlar, 11. sınıf dil ve anlatım ders konuları içinde yer alan yazı türleri konu başlığı altında bir başka yazı türü olan demene konusu ile ilgili online testimizi sizlerle paylaşıyoruz. Yazı türlerini öğrenebilmeniz ve birbiri arasında ki net farkları görebilmeniz açısından bol test çözmeniz son derece önemli. Çünkü soru çözdükçe o konuyu kavrayıp hem ne tür sorular çıkmış olduğunu görecek hem de konuya hakimiyetiniz artacaktır. Gireceğiniz LYS, YGS ve KPSS sınavında başarının en temel anahtarı çok çalışmaktan bol test çözmekten çıkmış sorular ve cevapları, çözümlü soru bankaları, sınav öncesi yaprak testler çözmekten geçer. Bu anlamda güvender, fem, fdd gibi kaynaklarda size yardımcı olacaktır.

Deneme - 1

Tebrikler - Deneme - 1 adli sinavini tamamladin.

Karnen asagidaki gibi: 

  • Soru sayisi: %%TOTAL%%
  • Yanlis sayisi: %%WRONG_ANSWERS%%
  • Dogru sayisi: %%SCORE%%
  • Dogru yüzdesi : %%PERCENTAGE%%
  • Yukaridaki istatistiklerinden yola çikarak seninle ilgili düsüncem su: %%RATING%%

Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Bir yazarın özgürce seçtiği herhangi bir konu üzerinde kesin yargılara varmadan, kişisel düşüncelerini serbestçe anlattığı yazılardır. Kendisinden önce benzeri yazılar yazılmış olmakla birlikte 16. yüzyılda bu kavramı, ilk kez kullanan Fransız yazarı Montaigne’dir. Bu parçada aşağıdaki öğretici metin türlerinden hangisiyle ilgili bilgi verilmiştir?

A
Sohbet
B
Fıkra
C
Deneme
D
Makale
E
Mülakat
Soru 2
s2
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 3

Minik bir göçmen kuşun çığlığında yakaladım sabahı. Ne gece ne sabahtı zaman. Sonsuzluğun gri örtüsünü yırtmak üzereydi güneşin ilk ışıkları. Öylesine bir günü kucaklamak üzereyken aydınlık, evrenin sonsuzluğunda bir nokta gibiydim. Başımı pencereye çevirince göz göze geldik denizle ve denizin eşsiz mavisi ile. Henüz uyanmamıştı martılar, gemiler, balıkçı tekneleri, kayıklar. Her şey, her yer uykudaydı. Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A
Nesnellik ağır basmaktadır.
B
Söz sanatlarından uzak durulmuştur.
C
Betimleme söz konusudur.
D
Sadece bir duyuya ait ögeler kullanılmıştır.
E
Cümleler kurallı bir şekilde oluşturulmuştur.
Soru 4

Gökyüzünün rengi, denizin mavisi, ağaçların yaprakları, kaldırımın taşları soğuktu. Aceleci adımlar yürümüyordu sahilde. Güneş, sonunda çekmişti perdelerini tüm pencerelerinin. Ama ilk ışıklar, silememişti camlardaki buğuyu. İçimdeki sıcaklığa rağmen üşüdüm sokağın ayazında. Yüreğimin derinliklerinde bir telin ince ince sızısını duydum. Ve gezinirken düşüncelerimde, bir şairin dizelerine rastladım. Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A
Tanımlamalardan yararlanıldığı
B
Niteleyici ifadelere yer verildiği
C
Kişileştirme sanatından yararlanıldığı
D
Farklı duyulara ait ayrıntıların olduğu
E
İçten ve samimi bir üslup kullanıldığı
Soru 5

Gülmenin insana verilen en önemli yeteneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Unutmayalım ki insanların hayvanlardan bir farkı konuşmaksa öteki farkı da gülmektir. Siz hiç ömrünüzde gülen, kahkahalar savuran bir hayvan gördünüz mü? Zavallılar, kim bilir ne kadar gülmek istiyorlardır! Hatta insanların öyle bazı tuhaflıkları var ki onların karşısında herhâlde kahkahalarla gülmek için can atıyorlardır. Bu parçayla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A
İnsan ve hayvan davranışları karşılaştırmalarla anlatılmıştır.
B
Kurallı cümlelerle anlatıma akıcılık kazandırılmıştır.
C
Anlatımda soru yöntemi kullanılarak okuyucu da yazıya dahil edilmeye çalışılmıştır.
D
Okurla konuşma havası içerisinde oluşturulmuştur.
E
Nesnel değerlendirmeler içeren bir anlatım benimsenmiştir.
Soru 6
s6
A
Mektup
B
Deneme
C
Günce
D
Biyografi
E
Anı
Soru 7
s7
A
Mehmet Kaplan
B
Ahmet Haşim
C
Ahmet Hamdi Tanpınar
D
Cemil Meriç
E
Nurullah Ataç
Soru 8
s8
A
Deneme - Ece Ayhan - Şiir ve Cinayet
B
Sohbet - Enis Batur - Deli Fişek
C
Sohbet - Ahmet Rasim - Düşünceye Saygı
D
Deneme - Hilmi Yavuz - Deli Fişek
E
Deneme - İlhan Berk - Kırk Ambar
Soru 9
Aşağıda deneme ve diğer öğretici metin türleriyle ilgili yapılan karşılaştırmaların hangisinde bir yanlışlık yapılmıştır?
A
Fıkralarda toplumu ilgilendiren güncel meseleler anlatılırken denemelerde ise yaşama dair her şey ele alınabilir.
B
Sohbette yazarın okuyucuyla konuşuyormuş gibi bir anlatımı varken denemede yazarın kendi kendisiyle konuşuyormuş gibi bir anlatımı vardır.
C
Anılarda yaşanmış bir durumdan hareket söz konusu iken denemelerde çoğunlukla olağan dışı durumlardan yola çıkılır.
D
Gezi yazısında yazar, gezip gördüğü yerleri kanıtlamak istercesine anlatırken deneme yazarının anlattığı hiçbir şeyi kanıtlama çabası yoktur.
E
Hem günlük hem de deneme metinlerinde samimi, içten, konuşma havası içerisinde bir üslup kullanılır.
Soru 10

Tartışma ile neye varılabilir? Biri doğuya gider, biri batıya; yolda rastladıkları ayrıntılara saplanır ve konudan ayrılırlar. Bir saat cenkleştikten sonra, neyi aradıklarını bilemez olurlar. Kimi konunun üstüne çıkmış, kimi altına inmiş, kimi de kenarında kalmıştır. Kimi bir kelimeye, bir benzerliğe takılır; kimi söylenene kulak bile vermeden bir şeyi tutturur ve yalnız kendi söylediklerini dinler. Başka biri de kendine güvenmediği için her şeyden kaçınır, hiçbir fikri kabul etmez. Bu parçayla ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

 
A
Dil göndergesel işlevinde kullanılmıştır.
B
Konuşma havası içerisinde bir üslupla yazılmıştır.
C
Soru ve cevaplarla sohbet havası oluşturulmuştur.
D
Tartışma konusunda öznel değerlendirmelere yer verilmiştir.
E
Fikirlerin inandırıcılığı için kanıtlamaya gidilmiştir.
Soru 11
İnsanın okuduğu şey benliğine işler. Hatta insan; zekasına ket vuran her türlü engeli, iyi seçilmiş eserler okumakla ortadan kaldırabilir. Tıpkı vücudun tutulduğu hastalıkların münasip idmanlarla iyi edilebildiği gibi. Mesela top oyunu vücutta hasıl olan taşlarla böbrek hastalarına, ok atmak akciğerle göğüse, ağır yürüyüşler mideye, ata binmek baş ağrılarına iyi gelir vs. Bu sebeple bir kimsenin zihni dağınıksa matematikle meşgul olsun; çünkü bir davayı ispat ederken biraz dalıverse davaya ta baştan başlaması lazım gelir. Eğer zekası farkları görüp ayırmaktan acizse iskolastikleri tetkik etsin. Çünkü onlar; kılı kırk yararlar. Bu denemenin yazarıyla ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?
A
Anlatımda tamamıyla bilimsel gerçekliğe uygun davranmıştır.
B
Açık ve anlaşılır bir üslup benimsemiştir.
C
Konuyu somut örneklerle daha anlaşılır hâle getirmiştir.
D
Ele aldığı konuda okuru düşünmeye sevk etmiştir.
E
Neden-sonuç cümlelerine yer vermiştir.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
11 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git