Destan Dönemi Türk Edebiyatı / Olay Çevresinde Gelişen Metinler (Destan) Online Test

Merhaba arkadaşlar, 10.sınıf edebiyat deri ile ligli online testlerimizi paylaşmaya sizlerde çözmeye devam ediyorsunuz. Destan konusuna çalışırken bu konunun Türk edebiyatında ne derece yer ettiğini savaşların, galibiyet ve mağlubiyet sonrası yazılan övgü dolu destanları okuyacak ve eminim içiniz dolu dolu olacaktır. Çünkü destanların biz Türklerin tarihinde önemli bir yeri vardır. Konulara çalışırken yalnızca yazlı sınavları, sözlü sınavları ygs ve lys sınavlarını geçmek için değilde konunun sizlere katacağı bilgileri genel kültür anlamında size kazandıracağı donanımları da düşünerek çalışırsanız çalışmanız hem zevkli bir hal alır hemde o konuyu unutma ihtimaliniz en aza iner. Geçmiş yıllarda destan konusu ile ilgili olarak ygs ve lys edebiyat sınavında soru çıkmış arkadaşlar. Bu konuya da sıkı çalışmanızı öneriyorum.

Destan Dönemi Türk Edebiyatı / Olay Çevresinde Gelişen Metinler (Destan)

Tebrikler - Destan Dönemi Türk Edebiyatı / Olay Çevresinde Gelişen Metinler (Destan) adli sinavini tamamladin.

Karnen asagidaki gibi: 

  • Soru sayisi: %%TOTAL%%
  • Yanlis sayisi: %%WRONG_ANSWERS%%
  • Dogru sayisi: %%SCORE%%
  • Dogru yüzdesi : %%PERCENTAGE%%
  • Yukaridaki istatistiklerinden yola çikarak seninle ilgili düsüncem su: %%RATING%%

Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Geleneksel olarak yayılan, toplumun hayal gücünün etkisiyle biçim değiştiren, evrenin doğuşu ve türeyiş ile ilgili hayalî, alegorik anlatımı olan hikâyelere - - - - denir. Bu cümlede boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
A
destan
B
mit
C
koşuk
D
sav
E
sagu
Soru 2
s2
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 3
Türk destanlarında bulunan bu mit üç yönüyle yer alır:Sığınak (oba), ana ya da ata varlığı, devleti temsil eden sembol. Burada açıklaması verilen Türk miti aşağıdakilerden hangisidir?
A
Işık
B
Rüya
C
Ağaç
D
Mağara
E
Ok-yay
Soru 4

(I) Destanların ortaya çıkışları, sözlü olarak yayılmaları tarihin ilk çağlarına rastlar. (II) Manzum olarak söylenmeleri ve yazıya geçirilmeleri ise çok sonra olmuştur.(III) Destan yaratmış bir millet olmak, köklü bir geçmişe sahip olmakla mümkündür. (IV) Destan oluşturacak kadar köklü bir geçmişe sahip olmayan milletlerin destanı da yoktur. (V) Destanlar abartılı anlatımlarına rağmen evrensel konuları işleyerek bütün milletlere ait olur. Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde destanlarla ilgili bilgi yanlışı vardır?

A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 5
s5
A
Destan
B
Koşuk
C
Mit
D
Mesnevi
E
Halk hikâyesi
Soru 6
s6
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 7
S7
A
Ahenk unsurlarına yer verilmiştir.
B
Manzum olarak yazılmıştır.
C
Düşünceye dayalı ağır bir anlatıma sahiptir.
D
Savaş, kahramanlık teması işlenmiştir.
E
Dinî inanışlara yer verilmiştir.
Soru 8
S8
A
ŞIKKI
B
ŞIKKI
C
ŞIKKI
D
ŞIKKI
E
ŞIKKI
Soru 9

Kırgız Türklerine ait bir destandır. Destanın 11-12. yüzyıllar arasında meydana geldiği düşünülmektedir.Dünyanın en uzun destanıdır (400000 mısra). Adını,destan kahramanından alır. Destanda, kahramanının doğumu, daha beşikte iken konuşmaya başlaması,kâfirleri yeneceğini söylemesi, mücadelesi, kahramanlıkları vb. anlatılır. Bu parçada sözü edilen Türk destanı aşağıdakilerden hangisidir?

A
Satuk Buğra Han Destanı
B
Manas Destanı
C
Cengiz Han Destanı
D
Battal Gazi Destanı
E
Köroğlu Destanı
Soru 10
s10
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Soru 11
s11
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
11 tamamladınız.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git