Cümlenin Ögeleri Online Deneme Sınavı

Merhaba Sevgili ÖSS YGS LYS KPSS AÖL SBS Adayları

Sizlere Cümlenin Öğeleri İle İlgili 15 Adet Çözümlü Deneme Sınavı Hazırladım. Soruları Çözdükten Sonra Sorulardaki Şıkların Çözümleri Doğru Şıkta Verilmemiş İse Diğer Şıklara Bakabilirsiniz. Bir Cümleye Yöneltilen Sorulara Yanıt Olan Sözcük Ya da Sözcük Öbeğine Öge Denir. Her Öge Bir Sorunun Yanıtıdır. Cümlenin Öğelerini Doğru Bulabilmek İçin Birtakım Kuralları Bilmek Gerekir. Bu Kuralları Konu Anlatımlı Kitaplarınızda Bulabilirsiniz. Bu Kurallar Bilinmezse Ögelerin Bulunması Zorlaşır.

Cümlenin öğelerini bulurken şunlara mutlaka dikkat et genç:

  • Deyimleri ayırma
  • Tamlamaları ( isim ve sıfat tamlamaları) ayırma yani bir bütün olarak al (“Çok safsın” dersem ayırma çünkü sıfat tamlaması; ama “çok konuştum” dersem ayır ve “çok” a zarf de, burda tamlama falan yok. )
  • Birleşik fiilleri ayırma ( yardım etti)
  • Sözcük gruplarını ayırma ( isim fiil grubu, edat grubu vs)
  • Bir ögenin ana yükleme mi yoksa fiilimseye mi bağlı olduğunu iyi düşün. Eğer o öge ana yükleme bağlıysa ayır, önündeki fiilimseye bağlıysa fiilimsiyle bir bütün olarak al. ( “Beni aldattığını yeni öğrendim” bu cümlede “beni” nesne olarak alamayız; çünkü “beni” sözcüğü ana yükleme (öğrendim) değil, fiilimsiye (aldattığını) bağlıdır. )
  • Bu kuralları öğren, aşağıdaki testi çöz,  KPSS’den harika bir puan aldığını ve atandığını 10 dakika boyunca hayal et, sonra tekrar derse başla.

Başarılar Dilerim Genç.

Cümlenin Öğeleri Online Deneme Sınavı

Başla
Tebrikler - Cümlenin Öğeleri Online Deneme Sınavı adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
Son
Geri dön

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Sınava Hazırlık